.

Kardeş Kent Seçtiğimiz Romanya'nın Reşita Kenti

ile Öğrenci Değiş-Tokuşunu İçeren Bir Projemiz Var

Kaymakamımızın lise hayatı ve ilçemiz hakkında samimibir röportaj yaptık
Sayın kaymakamım, öncelikle bizlerikabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum.
Okulumuzda ' Genç Kalemler ' adı altında çıkarmayıplanladığımız okul gazetesi için bu röportajı yapacağız.
Liseyi nerede okudunuz?
--Manisa'nın Turgutlu ilçesinde okudum. Turgutlu ilçesinde doğmadım ama çocukluğum ve okul hayatım orada geçti.
Lise hayatınızda nasıl bir öğrenciydiniz?
--Çok çalışkan olduğum söylenemez ama araştırmayı seven biriydim. Hayatımın her döneminde olayların, olguların nedenlerini merak eden biri oldum. Ders başarısında zannedilenin aksine başarılı olduğum dersler olduğu gibi okul ortalamasının altında olan derslerimde vardı. Bizim en büyük yanlışlarımızdan biri de öğrencilerimizden her ders, her alanda başarılı olmalarını beklememiz. Öğrencilerimiz bazı derslerde çevresel sebeplerden, öğretmenle ilgili sebeplerden veya gelecek projeksiyonlarından dolayı bazı derslerde ve alanlarda başarılı olamayabiliyor. Bu sebeplerden dolayı benimde başarısız olduğum dersler vardı.
Lisede en sevdiğiniz ders, dersler nelerdi? Neden
severdiniz?
--En çok sosyal bilimler derslerini, sözel dersleri severdim. Bu derslerde başarılıydım. Sosyal Bilimler dersleri bana daha cazip gelirdi. Sevmediğiniz ders var mıydı? Genellikle öğrenciler sevmedikleri derslerde arka sıralara oturmaya gayret ederler.
Sizin böyle bir çabanız olur muydu?
--Sevmediğim ders demeyelim ama bana daha az cazip gelen dersler vardı. Bunlar; Fizik ve Kimya dersleriydi.Buderslerde arka sıralara gitme gayretinegirişemiyorduk.Boyum uzun olduğu için bütün derslerde arka sıralardaotururdum zaten.
Liseyle ilgili ilginç bir anınız var mı? Bizimle paylaşır
mısınız?
--Lise hayatı çok ayrı çok özel bir yerdedir. Bunu sizdeilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacaksınız. Lisearkadaşlıkları, lisedeki ortam çok başka bir yerdedirinsanın hayatında. Benim lise hayatım iki okul arasındageçti; Turgutlu Anadolu Lisesinden Turgutlu Lisesinegeçtim. Turgutlu Lisesine başladığım ilk haftaarkadaşlarım beni sınıf başkanı seçti. Dört gündürtanıdığım arkadaşlarımın beni sınıf başkanı seçmeleribeni çok mutlu etti bunu unutamıyorum. İdarecilik
hayatım bu yıllarımda başladı diyebilirim.
Lise hayatınızda başınızdan geçen pişman
olduğunuz veya liseye dönsem şunu kesin yapardım
veya yapmazdım dediğiniz bir şey var mı?
--Bana göre insan yaptığı her şeyle gurur duymalı. Hatalardainsanlara göre. Ben belki de lisede yaptığım hatalarsayesinde bugün yolumu daha iyi çizebiliyorum. Buyüzden pişman olduğum bir şey var diyemem.
Kaymakam olmaya ne zaman karar verdiniz, lisede
mi bu kararı aldınız? Başka bir hedefiniz var mıydı?
--Tam olarak kestirememekle birlikte muhtemelen liseçağlarımda karar verdim. Tek hedefim kaymakamolmaktı başka bir meslek düşünmedim.
Kaymakam olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?
Bir oğlunuz var ( Allah bağışlasın), onun seçmesini
istediğiniz bir meslek var mı?
--Mesleğimi çok seviyorum başka bir meslek istemedimhep kaymakamlık istedim ama belki DışişleriBakanlığında Büyük Elçi olmak isterdim. Hayata yenidengelsem yine de kaymakam olmak isterdim. İnsanlarıtanımak, onlara faydalı olduğunuzda gözlerindeki o ışığıgörmek ve ülkeme hizmet etmek çok güzel, anlamlı birduygu o yüzden mesleğimi çok seviyorum. Her babaoğlunun kendi mesleğini yapmasını arzular. Ben dekaymakam olmasını isterim tabi ama kendi kararı benim
için daha önemlidir.
Lisede öğretmenlerinizle aranız nasıldı?
--Öğretmenlerimle aram iyiydi. Öğretmenlerime saygıduyardım. Bu hep böyle oldu. Benim annem deöğretmendi. Dolayısıyla öğretmenlerin benim gözümdehep saygıdeğer bir konumu olmuştur. Öğrenciyken böyleydişimdi de böyle bundan sonrada böyle olacak.
Lisede arkadaşlarınızla aranız nasıldı? Özür
dileyerek sormak istiyorum hoşlandığınız, ilgi
duyduğunuz biri oldu mu?
--Arkadaşlarımla aram iyiydi. Beni ikinci yıl yeniden sınıfbaşkanı seçtiler. Evet, hoşlandığım biri oldu; şu andakieşim lise arkadaşımdı.
Okulumuz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Lisemizde sizce neler eksik?
--Baskil ilçesi Anadolu'da yer alan bazı fiziksel eksiklikleriolan bir bölge. Baskil Çok Programlı Lisesi de aynışekilde bazı fiziksel eksiklikleri olan bir okul. Bu durumkesinlikle öğrencilerimizin.' ben Baskil Lisesinde okuyorumiyi bir üniversiteyi, iyi bir bölümü kazanamam' demebahanesini ortaya çıkarmamalıdır. Bu düşüncedekiinsanın en büyük düşmanı kendisidir. Baskil' deki bütünöğrenciler, öğretmenler eğer inanırlarsa çok büyük işleryapabilir, yapabiliriz. En büyük eksikliğimiz kendimizeolan inanç eksikliğimizdir. Ben özel bir okula gitmedim,okuduğum lise şuan ki Baskil Çok Programlı Lisesindençok farklı bir okul değildi. Mesele sizde başlıyor tabi kisadece sizde bitmiyor; okulun fiziki yapısının, eğitiminkalitesinin rolü var ama temel mesele sizinle başlıyor.
İlçemizde eğitim-öğretim alanında gerçekleşmesini
istediğiniz bir proje var mı?
--Eğitim-öğretim alanında düşündüğümüz projeler var.Şuan Avrupa Birliği kurumları nezdinde yürüttüğümüz'mesleki eğitim projesi' bunun yanında ilerleyen günlerdekardeş kent seçtiğimiz Romanya'nın Reşita kentiile öğrenci değiş-tokuşunu içeren bir projemiz var. Somutprojeler dışında hedefim sorgulayan, ezberci eğitiminötesinde analitik düşünen, örnek bir nesil yetiştirmek.Önemli olan sadece sınav başarısı değildir. Ahlaklı insanyetiştirmek bence daha önemlidir. Bunu yaptıktan sonrabilimsel ve mesleki başarının geleceğini düşünüyorum.
Baskil ilçesi için hayalim dediğiniz bir proje var mı?Bizimle paylaşır mısınız?
--Her anlamda tamamen kendi kendine yeten özellikleenerji anlamında kendine yeten bir Baskil. Güneş enerjisinikullanarak enerji maliyetlerini düşürmek çünkütarımsal sulamada enerji maliyetleri konusunda ciddisıkıntılarımız var. Bunu güneş zenginliğiyle kapatıp kendikendine yeten bir ilçe yapma düşüncem, hedefim var.
Sporla aranız nasıl? Hangi spor dallarınıseversiniz?
--Spor yapmayı severim. Fırsat buldukça yürüyüşyaparım. Yüzmeyi seviyorum. Lise döneminde basketboloynardım, okul takımındaydım. Futbol izlemeyi severim.Sporun bence zaman buldukça değil sürekli yapılmasıgerekir. Bizim gibi masa başında çalışanlar zamanlaçeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabiliyorlar şuan içinöyle bir sorunum yok ama karşılaşmamak için mümkünolduğunca spor yapmaya çalışıyorum.
Bizlere gerek okul hayatımızda gerekse sivilhayatımızda başarılı olmak için sizce neleryapmalıyız?
--Çalışın demek çok anlamlı olmayacak çünkü herkesbunu söylüyor. Hedefler doğrultusunda çalışmak çokönemli. Benim hedefim kaymakam olmaktı ve bunun içinçalışmam gereken dersleri, konuları çıkarıp onlar üzerineyoğunlaştım. Benim tavsiyem kendinize nokta hedef belirleyipo hedefe giden alanlarda kendinizi eğitmeniz vekendinize inanmanızdır.
Sayın Kaymakamımız Mustafa Ünver BÖKE' yedeğerli vaktini bize ayırdığı ve gazetemize verdiğimaddi-manevi destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz.
Görevinizde başarılar diliyoruz.
Röportaj
Fatma ALTUĞ
Ecenur ÖZTURAN
11-D Sınıfı Öğrencileri