Baskil Kaymakamlığı YENİ!!! Resmi İnternet Sitesi hizmete girmiştir. Karşılaştığınız sorunları, eksiklikleri lütfen baskil@icisleri.gov.tr ve baskilkaymakamligi@gmail.com adresine gönderiniz.
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 


 
HAVA DURUMU
ELAZIG
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN
GENÇLERİMİZ İÇİNBulunduğunuz Yer: Haberler


   Şehitlerimizin ruhları şad olsun!

Hainleri ve terörü lanetliyoruz.
Terörün dili, dini, milliyeti ve mezhebi olmaz.
Terörist dilsiz, dinsiz, milliyetsiz ve mezhepsizdir.
             


 "GENÇ KALEMLER" Kaymakamımızın lise hayatı ve ilçemiz hakkında samimi bir röportajı.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Kardeş Kent Seçtiğimiz Romanya’nın Reşita Kenti 

ile Öğrenci Değiş-Tokuşunu İçeren Bir Projemiz Var

Kaymakamımızın lise hayatı ve ilçemiz hakkında samimi bir röportaj yaptık
Sayın kaymakamım, öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum.
Okulumuzda “ Genç Kalemler “ adı altında çıkarmayı planladığımız okul gazetesi için bu röportajı yapacağız.
Liseyi nerede okudunuz?
—Manisa’nın Turgutlu ilçesinde okudum. Turgutlu ilçesinde doğmadım ama çocukluğum ve okul hayatım orada geçti.
Lise hayatınızda nasıl bir öğrenciydiniz?
—Çok çalışkan olduğum söylenemez ama araştırmayı seven biriydim. Hayatımın her döneminde olayların, olguların nedenlerini merak eden biri oldum. Ders başarısında zannedilenin aksine başarılı olduğum dersler olduğu gibi okul ortalamasının altında olan derslerimde vardı. Bizim en büyük yanlışlarımızdan biri de öğrencilerimizden her ders, her alanda başarılı olmalarını beklememiz. Öğrencilerimiz bazı derslerde çevresel sebeplerden, öğretmenle ilgili sebeplerden veya gelecek projeksiyonlarından dolayı bazı derslerde ve alanlarda başarılı olamayabiliyor. Bu sebeplerden dolayı benimde başarısız olduğum dersler vardı.
Lisede en sevdiğiniz ders, dersler nelerdi? Neden 
severdiniz?
—En çok sosyal bilimler derslerini, sözel dersleri severdim. Bu derslerde başarılıydım. Sosyal Bilimler dersleri bana daha cazip gelirdi. Sevmediğiniz ders var mıydı? Genellikle öğrenciler sevmedikleri derslerde arka sıralara oturmaya gayret ederler.
Sizin böyle bir çabanız olur muydu?
—Sevmediğim ders demeyelim ama bana daha az cazip gelen dersler vardı. Bunlar; Fizik ve Kimya dersleriydi.Bu derslerde arka sıralara gitme gayretine girişemiyorduk. Boyum uzun olduğu için bütün derslerde arka sıralarda otururdum zaten.
Liseyle ilgili ilginç bir anınız var mı? Bizimle paylaşır 
mısınız?
—Lise hayatı çok ayrı çok özel bir yerdedir. Bunu sizde ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacaksınız. Lise arkadaşlıkları, lisedeki ortam çok başka bir yerdedir insanın hayatında. Benim lise hayatım iki okul arasında geçti; Turgutlu Anadolu Lisesinden Turgutlu Lisesine geçtim. Turgutlu Lisesine başladığım ilk hafta arkadaşlarım beni sınıf başkanı seçti. Dört gündür tanıdığım arkadaşlarımın beni sınıf başkanı seçmeleri beni çok mutlu etti bunu unutamıyorum. İdarecilik
hayatım bu yıllarımda başladı diyebilirim. 
Lise hayatınızda başınızdan geçen pişman 
olduğunuz veya liseye dönsem şunu kesin yapardım 
veya yapmazdım dediğiniz bir şey var mı?
—Bana göre insan yaptığı her şeyle gurur duymalı. Hatalarda insanlara göre. Ben belki de lisede yaptığım hatalar sayesinde bugün yolumu daha iyi çizebiliyorum. Bu yüzden pişman olduğum bir şey var diyemem.
Kaymakam olmaya ne zaman karar verdiniz, lisede 
mi bu kararı aldınız? Başka bir hedefiniz var mıydı?
—Tam olarak kestirememekle birlikte muhtemelen lise çağlarımda karar verdim. Tek hedefim kaymakam olmaktı başka bir meslek düşünmedim.
Kaymakam olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz? 
Bir oğlunuz var ( Allah bağışlasın), onun seçmesini 
istediğiniz bir meslek var mı?
—Mesleğimi çok seviyorum başka bir meslek istemedim hep kaymakamlık istedim ama belki Dışişleri Bakanlığında Büyük Elçi olmak isterdim. Hayata yeniden gelsem yine de kaymakam olmak isterdim. İnsanları tanımak, onlara faydalı olduğunuzda gözlerindeki o ışığı görmek ve ülkeme hizmet etmek çok güzel, anlamlı bir duygu o yüzden mesleğimi çok seviyorum. Her baba oğlunun kendi mesleğini yapmasını arzular. Ben de kaymakam olmasını isterim tabi ama kendi kararı benim
için daha önemlidir.
Lisede öğretmenlerinizle aranız nasıldı?
—Öğretmenlerimle aram iyiydi. Öğretmenlerime saygı duyardım. Bu hep böyle oldu. Benim annem de öğretmendi. Dolayısıyla öğretmenlerin benim gözümde hep saygıdeğer bir konumu olmuştur. Öğrenciyken böyleydi şimdi de böyle bundan sonrada böyle olacak.
Lisede arkadaşlarınızla aranız nasıldı? Özür 
dileyerek sormak istiyorum hoşlandığınız, ilgi
duyduğunuz biri oldu mu?
—Arkadaşlarımla aram iyiydi. Beni ikinci yıl yeniden sınıf başkanı seçtiler. Evet, hoşlandığım biri oldu; şu andaki eşim lise arkadaşımdı.
Okulumuz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? 
Lisemizde sizce neler eksik?
—Baskil ilçesi Anadolu’da yer alan bazı fiziksel eksiklikleri olan bir bölge. Baskil Çok Programlı Lisesi de aynı şekilde bazı fiziksel eksiklikleri olan bir okul. Bu durum kesinlikle öğrencilerimizin.” ben Baskil Lisesinde okuyorum iyi bir üniversiteyi, iyi bir bölümü kazanamam” deme bahanesini ortaya çıkarmamalıdır. Bu düşüncedeki insanın en büyük düşmanı kendisidir. Baskil’ deki bütün öğrenciler, öğretmenler eğer inanırlarsa çok büyük işler yapabilir, yapabiliriz. En büyük eksikliğimiz kendimize olan inanç eksikliğimizdir. Ben özel bir okula gitmedim, okuduğum lise şuan ki Baskil Çok Programlı Lisesinden çok farklı bir okul değildi. Mesele sizde başlıyor tabi ki sadece sizde bitmiyor; okulun fiziki yapısının, eğitimin kalitesinin rolü var ama temel mesele sizinle başlıyor.
İlçemizde eğitim-öğretim alanında gerçekleşmesini 
istediğiniz bir proje var mı?
—Eğitim-öğretim alanında düşündüğümüz projeler var. Şuan Avrupa Birliği kurumları nezdinde yürüttüğümüz “mesleki eğitim projesi” bunun yanında ilerleyen günlerde kardeş kent seçtiğimiz Romanya’nın Reşita kenti ile öğrenci değiş-tokuşunu içeren bir projemiz var. Somut projeler dışında hedefim sorgulayan, ezberci eğitimin ötesinde analitik düşünen, örnek bir nesil yetiştirmek. Önemli olan sadece sınav başarısı değildir. Ahlaklı insan yetiştirmek bence daha önemlidir. Bunu yaptıktan sonra bilimsel ve mesleki başarının geleceğini düşünüyorum.
Baskil ilçesi için hayalim dediğiniz bir proje var mı? Bizimle paylaşır mısınız?
—Her anlamda tamamen kendi kendine yeten özellikle enerji anlamında kendine yeten bir Baskil. Güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek çünkü tarımsal sulamada enerji maliyetleri konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bunu güneş zenginliğiyle kapatıp kendi kendine yeten bir ilçe yapma düşüncem, hedefim var.
Sporla aranız nasıl? Hangi spor dallarını seversiniz?
—Spor yapmayı severim. Fırsat buldukça yürüyüş yaparım. Yüzmeyi seviyorum. Lise döneminde basketbol oynardım, okul takımındaydım. Futbol izlemeyi severim. Sporun bence zaman buldukça değil sürekli yapılması gerekir. Bizim gibi masa başında çalışanlar zamanla çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabiliyorlar şuan için öyle bir sorunum yok ama karşılaşmamak için mümkün olduğunca spor yapmaya çalışıyorum. 
Bizlere gerek okul hayatımızda gerekse sivil hayatımızda başarılı olmak için sizce neler yapmalıyız?
—Çalışın demek çok anlamlı olmayacak çünkü herkes bunu söylüyor. Hedefler doğrultusunda çalışmak çok önemli. Benim hedefim kaymakam olmaktı ve bunun için çalışmam gereken dersleri, konuları çıkarıp onlar üzerine yoğunlaştım. Benim tavsiyem kendinize nokta hedef belirleyip o hedefe giden alanlarda kendinizi eğitmeniz ve kendinize inanmanızdır.
Sayın Kaymakamımız Mustafa Ünver BÖKE’ ye değerli vaktini bize ayırdığı ve gazetemize verdiği maddi-manevi destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. 
Görevinizde başarılar diliyoruz.
Röportaj
Fatma ALTUĞ
Ecenur ÖZTURAN
11-D Sınıfı Öğrencileri


Bu içerik toplam 43.942 kez gösterildi, Site toplam 414.077 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 15 kişi geziyor.

İLÇEMİZDEN GÖRÜNTÜLER

 

           
Baskil Kaymakamlığı Resmi web sitesi

 Bize Ulaşın                                0 (424) 511 20 01